TREŚĆ TEMATYCZNA

Treść tematyczna jest po prostu rytualnym zbiorem wyrazów pozbawionych dosłownego znaczenia, treść relacyjna to przyjaźń i koleżeńska rywalizacja, a okazywana postawa to szacunek oparty na oce­nie umiejętności toczenia gry z wiarygodną, acz udawaną szczerością. Czy nauczy­cielka powinna ukarać dzieci? Czy gra jest nieszkodliwa, jak myślą uczniowie, czy szkodliwa, jak sądzi nauczycielka? Jak poznać, kiedy interpretacja jest fałszywa?
Treść wiadomości jest często przenoszona dzięki nadanej formie i okoliczno­ściom, w których jest przekazywana. Zwyczajowe „narady nauczyciel – rodzic” to przykład, jak okoliczności i forma wypowiedzi komunikują treść emocjonalną rów­nie dobrze, jak treść relacyjną i faktyczną. W takich okolicznościach wypowiedź: „Marysia nie uczestniczy w życiu klasy” stwierdza nie tylko stan faktyczny, jak za­chowuje się w szkole Marysia.

Cześć. Mam na imię Klaudia i bloga tego stworzyłam za namową mojego męża. Posiadamy dwójkę dzieci i twierdzi, że nie zna lepszej matki. We wpisach chciałabym się z Wami podzielić moimi doświadczeniami, które przeżyłam na drodze do wykreowania szczęśliwej rodziny!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)