Jak pocieszać skrzywdzone dziecko

Jak pocieszać skrzywdzone dziecko. Gdy malcowi dzieje się krzywda, łaknie oczywiście pociechy, a rodzice ze swej strony też pragną go utulić. To naturalne i zdrowe odruchy. Ci rodzice, którym szczególnie zależy na tym, by dzieci wyrosły na ludzi odważnych i odpornych, obawiają się często, że pocieszanie nauczy je biadolenia. Jednak pewne siebie dziecko nie utraci ducha z tego tylko powodu, że rodzice okażą mu czasem współczucie.
Dziecko wylewające potoki łez z powodu drobnych przygód i niewielkiego bólu ma najpewniej jakąś bardziej- zawikłaną historię doświadczeń życiowych. Być może zrobiło się niesamodzielne w wyniku przesadnego skakania wokół niego i nadopiekuńczości otoczenia. Czasami jedno z rodziców, nieświadome swego bardzo wymagającego i krytycznego stosunku do dziecka, pozwala sobie na czułości głównie wtedy, gdy małemu dzieje się krzywda lub gdy jest chory. Zmiana w postawie rodzicielskiej nie powinna polegać na okazywaniu większej surowości, gdy są z dzieckiem jakieś problemy, a jedynie na manifestowaniu radosnej akceptacji i miłości, gdy wszystko jest w porządku. Inną przyczyną może być okazywanie przez matkę czy ojca przesadnego zaniepokojenia na widok najdrobniejszego skaleczenia — oczywiście ich przerażenie łatwo udziela się dziecku.

Cześć. Mam na imię Klaudia i bloga tego stworzyłam za namową mojego męża. Posiadamy dwójkę dzieci i twierdzi, że nie zna lepszej matki. We wpisach chciałabym się z Wami podzielić moimi doświadczeniami, które przeżyłam na drodze do wykreowania szczęśliwej rodziny!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)